W końcu podjęłaś decyzję o zmianie swoich nawyków żywieniowych i postanawiasz wypełnić swoją lodówkę zdrową żywnością. Przy kasie łapiesz się za głowę na widok rachunku za kilka paczek komosy ryżowej oraz produktów oznaczonych jako ekologiczne. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego zdrowa żywność jest droga, ten tekst jest dla ciebie.

Skąd biorą się wysokie ceny zdrowej żywności?

Wiele osób skarży się na wysokie ceny zdrowej żywności i produktów ekologicznych, ale nie zdają sobie sprawy z tego, ile produkcja ekologiczna wymaga pracy. Jest bardziej czasochłonna od tradycyjnej, a większość upraw pielęgnuje się ręcznie. Kolejny czynnik, który o tym decyduje to ilość plonów, jaką rolnik jest w stanie osiągnąć. Ze względu na rezygnację ze sztucznych nawozów, zbiory mogą nie być aż tak efektywne jak w przypadku tradycyjnych metod. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w rzeczywistości ekologiczne rolnictwo jest objęte restrykcyjnymi ograniczeniami, które znacząco wpływają na ceny ostateczne produktów. Kolejnymi czynnikami decydującymi o kosztach zdrowej żywności są środki pochodzenia naturalnego oraz biodegradowalnego, które rolnik musi zakupić, aby zapewnić najwyższą jakość upraw.

Jak zasady fair trade wypływają na cenę zdrowej żywności?

Zasady fair trade dążą do większej równości w handlu międzynarodowym. Oznacza to, że produkty powinny być sprzedawane po uczciwych cenach, a płace – sprawiedliwe dla pracowników. Jak jest powszechnie wiadomo, wielu rolników na swoich plantacjach zatrudnia ludzi, którym nie zapewniają odpowiednich warunków socjalnych oraz wynagrodzenia adekwatnego do wykonywanej pracy. Dlatego w przypadku żywności ekologicznej, dąży się do większej równości w handlu międzynarodowym. Produkty oznaczone znakiem fair trade będą droższe, aby wynagrodzić ciężką pracę osób najemnych. Dla przykładu, przeciętny pracownik plantacji kawy zarabia zaledwie 2 złote dziennie!

 Zdrowa żywność ze sklepu Bee o wiele korzystniej wpływa na twoje samopoczucie oraz ciało. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć i ograniczyć spożywanie przetworzonego jedzenia. Bądź świadomym konsumentem i staraj się wybierać produkty oznaczone znakiem fair trade. Każdy zasługuje na godne i sprawiedliwe wynagrodzenie za swoją pracę, dlatego jeśli możesz, wspieraj swoimi decyzjami zakupowymi równy handel.