Zdrowa żywność to wyrażenie, które zyskuje coraz większą popularność. Wyszukiwane w Internecie, stanowiące reklamę przyciągającą klientów do określonych sklepów czy restauracji, idealnie wpisujące się w modę na zdrowszy styl życia. Jakie produkty spożywcze zasługują na miano zdrowej żywności?

Zdrowa żywność czyli jaka?

Moda na bardziej aktywny, zdrowszy tryb  życia zyskuje coraz więcej zwolenników.  Dla zachowania zdrowia i sprawności, poza aktywnością fizyczną, niezbędna jest również prawidłowo zbilansowana dieta. Dieta, w której na pierwszym miejscu znajdzie się właśnie zdrowa żywność. Ale co to właściwie znaczy?

Zdrowa żywność to produkty żywnościowe o określonych cechach, miedzy innymi:

 – jak najmniej przetworzone;

 – nie zawierające zbędnych dostatków chemicznych w postaci polepszaczy smaku, wzmacniaczy zapachu, syntetycznych barwników i konserwantów;

 – bez dodatku cukru i/lub sztucznych słodzików

 – nie zawierająca składników o działaniu szkodliwym (np. substancji kancerogennych czy działających toksycznie);

 – zawierające korzystne dla zdrowia składniki odżywcze, np. nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy czy minerały.

Zazwyczaj od zdrowej żywności oczekuje się również, że będą to produkty pochodzące z upraw lub hodowli ekologicznych, niemodyfikowane genetycznie.

Co warto kupić w sklepie ze zdrową żywnością?

Ceny produktów w sklepach oznaczonych jako te ze zdrową żywnością mogą być nieco wyższe, niż w typowych supermarketach. Czasem jednak warto zastanowić się, czego naprawdę potrzebuje nasz organizm, co sprawi, że poczujemy się lepiej. Zamiast dużej paczki orzechów o niewiadomym pochodzeniu z supermarketu, lepiej wybrać mniejsze opakowanie, oznaczone jednak znakiem fair trade. Warto również kupić dobre oleje, mąki z pełnego przemiału, amarantus, komosę ryżową czy miejscową kaszę jaglaną. Do zdrowej żywności na pewno należą również wszelkie strączki, suszone owoce bez dodatku cukru czy ziołowe przyprawy.

W przypadku wszystkich produktów żywnościowych, także tych określanych mianem zdrowej żywności, najważniejszy jest zawsze skład. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z informacją na etykiecie i porównanie znalezionych tak danych z tym, co znajduje się na liście naszych osobistych priorytetów dietetycznych.